Ręcznie robione stroiki wielkanocne na cmentarz

Dekorowanie grobów z okazji ważnych świąt jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. W Święto Zmartwychwstania, będące symbolem życia i radości, nie możemy zapominać o bliskich nam osobach, które już odeszły. Najlepszym chyba wyrazem pamięci o nich jest własnoręcznie wykonana dekoracja na grób.

Stroiki na cmentarz często robione są ze sztucznych kwiatów, jednak takie dekoracje powinno stosować się wyłącznie podczas chłodnych jesiennych i zimowych miesięcy, choćby dlatego, gdyż przemarznięte lub przekwitnięte rośliny wyglądają bardzo brzydko na grobie. Wiosenne stroiki wielkanocne powinny być wykonane wyłącznie z żywych kwiatów, np. żonkili, bratków, konwalii, jak również chryzantem, gdyż są bardzo trwałymi kwiatami, mimo chłodu czy deszczu. Stroiki na cmentarz mogą być także wykonane z gałązek iglastych, głownie świerkowych, modrzewiowych, sosnowych powbijanych do gąbki florystycznej i uformowane w piękny bukiet umieszczony w koszu lub w flakonie.

Warto podkreślić , że stroik na cmentarz powinien się cechować prostotą – zbyt fantazyjne kształty tego rodzaju dekoracji nie są dobrze widziane, dlatego robiąc samodzielnie kompozycję na grób nie przesadzamy z nadmiarem ozdobników. Podczas Wielkanocy odpowiednie będą dodatki w postaci bazi, pisanek czy baranka wielkanocnego. Całość podkreśli odpowiednio dobrana wstążka. Oprócz formy, ważna jest także kolorystyka stroika świątecznego. Powinna być ona oczywiście stonowana, ponieważ wyraziste kolory nie są odpowiednie na dekoracje grobu. Ponadto w przypadku małych dzieci i młodych osób wskazane są jasne odcienie, a w przypadku bliskich, którzy odeszli w podeszłym wieku stawiamy na ciemniejsze barwy.

Wielkanoc to czas zmartwychwstania, więc cmentarze w tym okresie powinny wyglądać kolorowo i pięknie. Dlatego przygotowując świąteczne dekoracje do naszego mieszkania, pamiętajmy także o symbolicznych, świątecznych wiązankach dla tych, którzy już odeszli.