Piękne pisanki ażurowe, ze styropianu, wstążki, decoupage

Święta Wielkanocne za pasem, a wraz z nimi towarzysząca od stuleci bogata tradycja. Najpopularniejszym chyba symbolem Wielkanocy oprócz palm, zajączków czy baranków jest oczywiście jajko, symbolizujące odradzające się życie. Pisanki, kraszanki, kolorowe wydmuszki to piękne ozdoby wielkanocnego koszyczka. Sposobów ich wykonania jest wiele, jeśli jednak chcemy, aby nasze wyglądały naprawdę niebanalnie, możemy poświęcić im odrobinę więcej czasu i stworzyć prawdziwe dzieła sztuki.

Popularną ostatnio metodą zdobienia różnych przedmiotów jest decoupage. Tym sposobem możemy wykonać także wspaniałe pisanki. Wystarczy tylko wyciąć wybrany motyw z serwetki lub gotowego papieru do decoupage z nadrukiem i delikatnie położyć na wydmuszkę z naniesionym klejem. Dla utrwalenia można jajko polakierować matowym lakierem lub farbą cracle. Tym sposobem możemy uzyskać pisanki z takim wzorem, jaki tylko nam się wymarzy.

Wspaniałe pisanki uzyskamy także wykorzystując styropian. Do gotowych styropianowych jajek, które można kupić w sklepach, za pomocą szpilek przypinamy warstwowo złożone w trójkąciki kawałki atłasowej wstążki. Jajko „ubrane” w ten sposób wygląda naprawdę fantastycznie. Zamiast wstążki można wykorzystać także kolorowe, papierowe kółeczka z dziurkacza, koraliki i cekiny.

Prawdziwym mistrzostwem są pisanki ażurowe. Wykonanie ich nie tylko wymaga pewnej i zdecydowanej ręki, ale także delikatności i precyzji. Misterne wzory w wydmuszkach wycinamy za pomocą minifrezarki z „wiertełkiem” z diamentową końcówką. To prawdziwe dzieła sztuki, zważywszy na kruchość materiału w którym wiercone są dziurki.

Sposobów ozdabiania pisanek jest wiele, wystarczy odrobina fantazji by stworzyć coś niezwykłego. Takie jajka będą z pewnością wspaniałą dekoracją wielkanocnego stołu i koszyczka ze święconką.